Program Committee

Julie Conroy

Planner 2
Program Committee Co-Chair
Ramboll

Amanda Farris

Climate Outreach Specialist
Program Committee Co-Chair
Carolinas Integrated Sciences & Assessments (CISA)

George Haddow

Program Committee Co-Chair
Tulane University Disaster Resilience Leadership Academy and Bullock & Haddow LLC

Cynthia Naha

New Mexico Tribal Liaison & Science Communications Specialist
Program Committee Co-Chair
South Central Climate Adaptation Science Center

Montserrat Acosta-Morel

Climate Change Adaptation Specialist
The Nature Conservancy

Mona Arora

Principal Research Specialist
The University of Arizona, College of Public Health

Susan Asam

Principal
ICF International

Vidya Balasubramanyam

Coastal Management Specialist
Illinois Coastal Management Program

Dana Brechwald

Resilience and Climate Adaptation Manager
San Francisco Bay Conservation & Development Commission

Jesse Capentier

Community Resilience Program Officer
ICLEI USA

Libby Carnahan

Marine Extension Agent
Florida Sea Grant, UF/IFAS Extension

Marc Coudert

Environmental Conservation Program Manager
City of Austin, TX Office of Sustainability

Anne Cox

Wells National Estuarine Research Reserve

Pedro Cruz

Healthy Communities Campaign Director
Sierra Club

Michael Durglo Jr.

Confederated Salish & Kootenai Tribes Preservation Department Head
Confederated Salish and Kootenai Tribes

Carolyn Gillette

Senior Program Manager
ERG

Roberta Groch, AICP

Assistant Chief
Rhode Island Division of Statewide Planning

Lara Hansen

Chief Scientist and Executive Director
EcoAdapt

Maryellen Hearn

Resilience and Floodplain Management Practitioner
Pathways Climate Institute

Lil Milagro Henriquez

Founder & Executive Director
Mycelium Youth Network

Heather Higinbotham Davies

Sustainability Consultant

Jessica Hitt

Scientist and CAKE Program Manager
EcoAdapt

Kristiane Huber

Vijaylaxsmi (Vijay) Kesavan

Transportation Planner
Metropolitan Transportation Commission

Penny Leob

Author/Journalist

Katy Maher

Senior Resilience Planner
Dewberry

Anna Marandi

National League of Cities

Diane Mas

Chief Resilience Officer
Fuss & O’Neill, Inc.

Kate McClure

Coastal Climate Specialist
University of Maryland Sea Grant Extension

Jeffrey Meek

Sustainability Coordinator
Minnesota Department of Transportation

Abe Moland

Clackamas County Public Health Division

Breana Nehls

Program Manager
American Society of Adaptation Professionals

Robert Newman

Professor and Director of Graduate Studies
Department of Biology
University of North Dakota

Arleen O'Donnell

Vice President
ERG

Dr. Jose Payero

Irrigation Specialist
Clemson University

Allie Reilly

Consultant: Climate, Resilience, and Sustainability
WSP

Nyssa Russell

Climate Resilience Specialist
Adaptation International

Hans Schmitz

County Extension Director
Purdue Extension

Sarah Skikne

Institute on the Environment, University of Minnesota & The Nature Conservancy

Katie Spidalieri, J.D.

Institute Associate
Georgetown Climate Center

Sherry Stout

Engineer, Integrated Applications Center
National Renewable Energy Laboratory (NREL)

Megan Susman

Senior Policy Analyst
U.S. EPA Office of Community Revitalization

Lily Swanbrow Becker

American Society of Adaptation Professionals

Roy Thun

Senior Environmental Specialist
GHD

LaTonya Troutman

Marketing and Communications Specialist
NAACP LaPorte County Branch 3061

John Wiener

Program on Environment and Society
Institute of Behavioral Science University of Colorado